G3 Piyade Tüfeği Nasıl Kullanılır?

G3 Piyade Tüfeği

G3 piyade tüfeği nasıl kullanılır ile ilgili sizlere bazı bilgiler vereceğiz. Öncelikle silahımız hafif bir piyade tüfeğidir. Yinede böyle hafif silah dediğimize bakmayın silah dolu mühimmat ile tam 5 kilogram ağırlığına gelebiliyor. G3 piyade tüfeği 1959 yılından beri birçok ülkede kullanıma girmiştir. Bunun yanı sıra silah Almanya’da üretilmiştir, akabinde ithalatı yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’miz de yıllardır kullanılan g3 piyade tüfeği günümüz 2017 yıllarında bile orduda kullanılmaktadır. Silah genellikle nemi, tozu ve ıslanmayı sevmemektedir. Tecrübelerime dayanarak kesinlikle ıslanmayı sevmez ve tutukluk yapmaktadır. Bakımı mutlaka düzenli olarak yapılmalı yarı yolda ölmemek adına silaha iyi bakılmalıdır. Askeriyenin argo tabiriyle “Oğlum bu silah karınız, namusunuzdur!” kullanılan g3 silahı vücuda iğne deliği kadar girip, Bolu Tüneli gibi çıkmaktadır 🙂 G3 silahın bu denli yara açmasının sebebi mekanizma içerisinde yiv ve setlerin bulunmasıdır. Toplam 8 adet olmak üzere, 4 yiv – 4 set bulunmaktadır. Bu özellik silahın içerisinde ki merminin dönerek namludan çıkmasını sağlar. Ateşlenen mermi barut gazının tepmesiyle hızla giderken döne döne hedefe doğru ilerler.

G3 Piyade Tüfeği Menzili

G3 piyade tüfeği menzili etkili olarak 400 metre hesaplanmıştır. Bu menzil içerisinde hedefe hemen hemen sapmadan vararak etkisiz hale getirmektedir. 7.62 mm çapında etkili menzilde hedefi tam vurur. g3 silahın boyu 88 cm olarak tasarlanmıştır. Yalnız bu boy dipcik kısmının uzatılmadığı halidir. Dipcik kısmı takıldığında yada uzatıldığında toplam boy uzunluğu 105 cm olarak tasarlanmıştır. Toplam 20 adet mermi almaktadır. T40 bomba atar ve süngü takma kısımları bulunmaktadır. G3 piyade tüfe20 Adet ği menzili kısmını burada noktalayalım.

G3 Piyade Tüfeği Nasıl Kullanılır?

G3 Piyade Tüfeği Özellikleri

  • 20 adet mühimmat alır
  • 7,62 mm çapındadır.
  • Ağırlığı 4,250 gr’dır.
  • Şarjör ağırlığı dolu olarak 750 gr’dır.
  • Tek merminin ağırlığı yaklaşık 20 gr’dır.
  • Etkili menzili 400 m.’dir.
  • Boyu 88 cm’dir.
  • Dipcik dahil boyu 105 cm’dir.

Kısaca g3 piyade tüfeğiyle askerlik görevini vatani hizmetini yapmaya giden tüm Türk askerleri tanışmaktadır. Atışlarda silahtan çekinmenize veya korkmanıza gerek yoktur, g3 piyade tüfeği geri tepmez. Ne çok sıkı tutun ne de çok gevşek bırakın. Unutmayın ki silah sizin elinizde. Sağlıcakla kalın… HER TÜRK ASKER DOĞAR…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir