Gastrit Nedir?

 

Gastrit Nedir

Midenizin iç yüzeyinde mukoza tabakasının iltihaplanma durumudur.Toplumun çoğunda kronik   gastrit sorunu bulunmaktadır.

Gastritin Nedenleri Nelerdir

En büyük sebebi kronik iltihaplanmadır. Yüksek derecede enfeksiyondan kaynaklanır.Bu bakterilerin çoğunluğunu çocukluk döneminden başlayıp ileriki yaşlarda da ortaya çıktığı düşünülmektedir.Beslenme hataları, alkol ve asitli kullanımlar sonucu iç yüzeyin tahriş olmasıyla gastrit ortaya çıkar.En etkenlerden biride strestir. Bunun yanı sıra sigara,romatizma ilaçları, ağrı kesiciler ve aspirinler de gastrit olmanızı sağlar.

Gastritin Belirtileri Nelerdir

Gastrit 2 türlüdür.1.kronik gastrit 2.akut gastrit

Kronik Gastrit: Çoğunlukla az belirti gösterir veya hiç bir belirtide göstermez.Karnınızın üst bölümünde ağrı,kramp,mide bulanması ve kusma meydana gelebilir.Şişkinlik,geğirme ve iştahsızlık olabilir.

Akut Gastrit: Midenizde ağrı,yanma ve basınç hissedebilirsiniz.Açken daha fazla ağrılarınızın arttığını gözlemlersiniz .Mide bulantısı ve kusma kronikte de görebilirsiniz. Alınan ilaçlar, asit,sigara ve alkolde mide yüzeyinizde yaraya sebep olur.Yaraların kanama başlamasıyla midenizdeki asit kanla karışabilir ve kusma esnasında koyu renk seklinde kusma görülür.Akut gastritin ağırlaşması sonucu dışkılamanız siyah renk olur.

Gastrit Belirtisi

Gastrit belirtisi ilk başta gastroenterologa veya dahiliye uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Genç yaştaki hastalara ilaç tedavisi uygulanarak midedeki asit azaltılabilir. 40 Yaşını aşmış kişilerde ise endoskopi uygulaması yapılır.Hasta olan kişiye ucunda kamera bulunan çok ince boruyla giriş yapılır. Bu sayede midedeki sorunu bulup teşhis koyar.Gerek görürse dr. parça alabilir ve mikroskop ile incelenip tanı koyar.

Mide Sorunları

Az fakat sık beslenmeniz sağlığınızda önemli rol oynar. Mide sorunları olarak çok beslenmek midenizin yanmasına ve ağrılara sebeb olur.Gece beslenmeniz demek midenin gece süresince çalışması ve yorulması demektir.Sindirim olabilmesi için asgari 3 saat gerekmektedir.Lokmalarınız küçük ve çok çiğnemeniz lazım bu sayede mide besini daha çabuk sindirir.Hızlı,ayakta,çok sıcak veya çok soğuk yemek midenize zarar vererek sorun çıkmasına sebep olur.Gıda tüketiminden sonra ağız egzersizi ve uzanmak midedeki sıvının yemek borusuna çıkmasına neden olur.Bu yüzdende yemek borusu zarar görür.

Mideye Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Asitli içecekler
Yağlı gıdalar
Kafeinli içecekler
Soğan
Çikolata
Stres
Alkol
Sigara bu tür gıda ve içecekler midede büyük hasarlara sebep olur.

“Gastrit Tedavi Rehberi”

Gastrit tedavi rehberi olarak size evde kolayca hazırlayabileceğiniz minik tarifler sunacağız. Aşağıda bu tarifleri kolayca not edebilir evinizde rahatça uygulayabilirsiniz.

 • Yemeklerin üstüne 1 tatlı kaşığı keten tohumu atarsanız ağrı ve şişkinlikten kurtulursunuz.
 • Kahvaltıdan önce yapmanız gereken 1 çay kaşığının ucu ile hardal tohumu ılık su ile tüketiniz.
 • Patates suyu sıkıp aç karna tüketirseniz midenizin rahatladığını göreceksiniz.
 • Bal ile keçiboynuzu tozu karıştırıp aç karna tüketiniz.
 • Kudret Narı gastrit ve ülser sorununuzu ortadan kaldırmak için birebir çözümdür. Hakiki zeytinyağı ile kudret narını cam olan kavanoza koyun ve bir kaç gün bekletip aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketin.
 • Safa bitkisi çayı içiniz.1 Hafta günde 2 defa sonrasında ise günde 1 defa ılık olarak içiniz.
 • Meyan kökü kullanabilirsiniz.
 • Gıda tüketiminden sonra papatya ve nane çayı içiniz.
 • Civan perçemi çay ve ılık olarak günde bir kaç bardak içebilirsiniz.
 • Bir bardak sıcak suya 5 ila 10 gr. ufalanmış ebegümeci koyup demlendirip günde 3 bardak için.
 • Bir bardak suyun içine 5 ila 10 gr. sarı kantaron koyup demleyin.Öğlen ile akşam 1 bardak tüketin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir