Sigara Bıraktıran Bitki

Sigara Bıraktıran Bitki

 

Sigarayı biriktiren bitki bu yazımızda size sigarayı hangi bitkiler sayesinde kolay ve zorlanmadan bırakacağınızı anlatacağız. Sigarayı bırakmak imkansız değil, evet en başta iradeli olmalısınız ve beyninize bırakabilirim veya bırakacağım mesajını geçirerek önce beyninizde bırakmalısınız.

Sigara kullanımı bir bağımlılıktır. Maddi ve manevi tüm yönde kötü etkilenmenizi sağlar. Amerikan akciğer derneğinin açıklaması kanser ve kalp krizinin 4/1 sigaranın sebep olduğu söylenmiştir.

Neden Sigara İçilir

Bulunduğu ortamda kariyerine sahip olma düşüncesi

Strese girme

Çevreden etkilenme

Akranların baskı ve ısrarı

Vücuda giren nikotin

Nikotin sağlık açısından zararlar getirir ve bağımlılık yapar.

Sigaranın Zararları

Solunum rahatsızlıkları

Kalp hızında artış

Yüksek tansiyon

Zayıf kalmış bağışıklık

Erkeklerdeki sperm sayısında azalma

Kadınlarda doğurganlıkta düşüş

Erken girilen menepoz

Adet düzensizliği

Akciğer ve diğer kanser türleri meydana gelir.

Sigara kullanmayan fakat pasif içicilerde de bu hastalıklar görülür. Neden sigara içilir sorularını bu şekilde sıralayabiliriz.

                                   Sigarayı Bıraktıktan Sonra

 1. Öfke
 2. Kaygı
 3. İştahta artma
 4. Baş ağrısı
 5. Hayal kırıklığı
 6. Konsantrasyonda değişim eksilme
 7. Yoksunluk hissi sigaraya karşı özlem ihtiyacı

Evet sigarayı bırakmak isteyenler sigara bırakma servisi 171 veya aile sağlık kuruluşu hattından yardım alabilir.Bunun yanı sıra size doğal çözümlerle  sigarayı bırakmanın yollarını anlatacağız.

Sigarayı Bırakmanın 10 Doğal Yolu

 • LOBELYA: Çeşitli renklerde çiçek demetlerine verilen isme denir.Bu bitki vücudunuzdaki nikotinin etkilerini azaltmak için kullanılan aktif terkip maddesi olarak isimlendirilen loben içerir.

Günde 3 defa 20 ile 60 damla arasıdır.Tedaviye 3 ila 5 damla düşük dozla tedbirli bir şekilde artırarak kullanılır. Birçok aktar da bulabilirsiniz.

NOT: Lobelya bir tık zehirli olduğu için sağlık çalışanı ile gözetim altında kullanmalısınız. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, çocuklar, emziren bayanlar ve gebeler kesinlikle kullanmamalıdır.

 • Acı Biber: Tütün veya kimyasal maddelerine karşı acı biber solunum sistemini duyarsızlaştırır. Antioksidan sayesinde akciğerinize verdiği zararı stabilize eder.Biber tozu,taze biber,kapsül veya çay şeklinde tüketebilirsiniz.En önemlisi 1 bardak suyun içine bir tutam acı biber katıp içmek olacaktır. Sigara içmek istediğinizde hemen bu yöntemi deneyiniz.
 • Sarı Kantaron: Sigarayı bıraktıktan sonra sinirlilik halinizi düzenler ve sakinleştirir ve stresten uzak tutar.24 Kişi üzerinde sarı kantaron kapsülünü 12 haftanın sonunda 9 kişi bırakmıştır.Sigara bırakma danışmanından yardım alarak günde ortalama 2 kez kapsül alarak sigarayı bırakmayı denemiş ve 9 kişi başarılı olmuştur.

NOT: Kullandığınız ilaçlar var ise yan etki yapabilir.Doktor tavsiyesi ile kullanınız. Emziren ve gebe bayanlar kullanmamalıdır.

 • Meyan: Sigarayı bırakmanızda, balgam söktürücü ve sakinleştirici bir bitkidir. Duman üfleme gibi isteklerinizi ortadan kaldırır ve sigara öksürüğünü keser. Bitki sayesinde adrenal tonik ile kortizol seviyenizi dengeler. Yorgunluğu yok eder enerji verir. Küçük bir meyan kökü çiğnediğinizde veya günde 2 kere meyan kökü çayı tükettiğinizde sigara isteğinden kurtulmuş olduğunuzu göreceksiniz.

NOT: Diyabet hastaları, böbrek ve karaciğer sorunları olanlar, yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmez.

 • Ginseng: Sigara içme isteğini asgariye düşürmede yardımcı olur. Kanda bulunan kortizol seviyesini dengede tutar. Stresten uzak tutar, konsantrasyonu artırır, ruh değişikliklerini geliştirmede,vücudu dengede tutmada ve zihinde oluşan stresi bu bitki sayesinde ortadan kaldırır.

Bir bardak sütün içine 1 çay kaşığı kadar ginseng tozunu atıp tüketebilirsiniz. Süt sevmiyorsanız eğer 1 parça kurutulmuş olan ginseng çiğneyip arkasından su ile yutun.

NOT: Kalp rahatsızlığı, diyabet, şizofren, hormon bozukluk sorunları var ise kullanmayınız.

 • YEŞİL YULAF: Diğer ismi avena sativa olan yeşil yulaf bitkisinin sigarayı bırakmakta etkisi yüksek olan doğal bitki türüdür. Araştırmalara göre sigaranın verdiği nikotin ve yoksunluk duygularınızı azaltmaya yardımcı olur.Sakinleştirici ve sinir hastalığı bulunan kişilerde de etkilidir. Yeşil yulaf bitkisini bulmak kolaydır günlük 300 mg kapsül alımı yeterli olur,fakat dozunu mutlaka bir doktora danışarak ayarlayabilirsiniz.
 • ÇARKIFELEK ÇİÇEĞİ: Bu bitki sayesinde sigara bırakmada oluşacak sinirli hallerinizi sizi gevşetip sakinleşmenizi sağlayacaktır. Huzursuzluk ve uykusuzluk problemlerini de ortadan kaldırır.Çay,kapsül ve tentür olarak tüketebilirsiniz.

Not: Sağlık kuruluşundan yardım alarak tüketiniz.Emziren ve gebeler kullanamaz.

 • KEDİ OTU: Yatıştırıcı özelliği ulunan bu bitki artı anti-anksiyete takviyesi bulunan bir çiçek türüdür.Sigarayı bırakmakta kullanılan önemli bir bitkidir. Beyinde bulunan Gaba reseptörü uyarı göndererek sakinleşmenizi sağlar.Bu sayede de sigarayı bırakmanızda yardımcı olur. Uykusuzluk problemlerinde, sakinleştirici, sinirlilik, depresyon, huzursuzluk, anksiyete bozukluğu ve sigara isteğini azaltmak için kedi otu bitkisi tüketilir. Bu bitkileri kapsül, toz şeklinde ve tentür şeklinde kullanabilirsiniz. Kesinlikle doktor gözetimi altında tüketmelisiniz.
 •  KULAK MASAJI: Kulak masajı sigarayı bırakmak için anahtar noktası diye bilinir.Sigara içme isteği geldiğinde kulak masajı bu isteği ortadan kaldırır ve bu sayede akapuntur noktalarını hedef alır.Masaj salonunda veya evde kendinizin yapacağı 2 dk kulak masajı sigarayı bırakmakta önemli yararı olacaktır.
 • TEKAMUT: Bitkisel karışımdan oluşan tiksindirici  bir üründür. Tiryaki olan bir kişinin bile 7 gün süreyle kullanıldığında 100 / 99 oranında bırakıldığı gözlemlenmiştir.

NOT: En başta da belirttiğimiz gibi sigarayı bırakmanın ilk başta beyinde ve irade olduğunu belirtmek isteriz. Yukarıda adı geçen bitkilerin sigarayı bırakmakta büyük katkı sağlayıp kola bir şekilde sonlandırmanızı sağlayacaktır.Bu bitkilerin mutlaka hekim tarafından danışarak tüketiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir